Smagfulde oplevelser ✓Hurtig levering ✓
Forside
10 Years Old Tawny

Varenr.: 630311

Hooper's

10 Years Old Tawny

Portugal - Douro

På lager

Fyldig og blød Tawny med afrundet struktur, duft af tørrede kirsebær, figen, vanilje, karamel og krydderier samt smag af moden frugt, nødder og varme krydderier.

Produktinformation

Constitutional Port 10 Years Old er lavet på druer fra egne vinmarker i Cima Corgo, den centrale del af Douro, samt fra udvalgte vinbønder i Douro Superior, den østlige og mere kontinentale del tættere på den spanske grænse. Tawny portvine lagres længere på træ og udsættes for mere ilt, hvilket gradvist ændrer farve og aroma, mens Ruby lagres typisk med begrænset iltpåvirkning for at bevare frugt.

Specifikationer

Fl. str75 cl
ØkologiskNej
Alkoholprocent20 %
DruerDouro
VinhusHooper's
VintypePortvin
OmrådeDouro
LandPortugal
VinifikationDruerne afstilkes, knuses let og gæres spontant efter fodtrædning. Gæringen standses ved fortificering. Lavet af et blend af portvine, der er lagret i gennemsnit 10 år på træfade.