Varenr.: 630911
Henriques & Henriques
Verdelho 15 års
Portugal - Madeira
Frugtig, intens og kompleks, medium tør med noter af tørret figner, nødder og karamel.
Produktinformation
Øen Madeira, der ligger i Atlanterhavet ca. 550 kilometer vest for den nordafrikanske kyst, lægger navn til en af verdens mest spektakulære hedvine. Madeiraen er uden sidestykke den mest robuste og holdbare hedvin i verden. Det var sørejser over Atlanten, der gjorde Madeira til noget særligt, da varmen i skibenes lastrum mens de krydsede ækvator præserverede vinen og gjorde den unik. Den stil blev varemærket for Madeira vin, men det var for dyrt at sende skibe ud på havet, så de lokale opfandt to andre metoder; Canteiro, hvor fadene efterlades i solen og Estufagem, hvor vinen opvarmes og holdes ved en konstant temperatur i måneder. Der blev også lavet fade så store som små huse og flasker af sort glas, som alt sammen skulle sikre at vinen kunne gemmes i årtier.
Firmaet blev grundlagt i 1850 under navnet Henriques & Filhos. Ifølge daværende love skulle firmaet deles op mellem arvingerne. Den ældste (Francisco) og den yngste (João) af de tre Henriques sønner dannede det nuværende firma Henriques & Henriques, som begyndte at afskibe vine i 1925. I dag ejes firmaet af fem partnere, deriblandt efterkommere af Henriques familien. Størrelsesmæssigt er Henriques & Henriques det tredje største vinfirma på Madeira.
Madeira kan laves på to måder; Canteiro eller Estufagem. Begge metoder involvere opvarmning, som en efterligning af de tropiske hedebølger, vinen blev udsat for under tidligere tiders sørejse (heraf udtrykket madeiraisering). Canteiro betyder, at vinen lægges i træfade øverst i vinkældrene, hvor temperaturen er højest. Her opstår lette oxidative noter ofte. Estufagem betyder opvarmning på ståltanke, en proces hvor vinen ligger i varmerum ved 50 grader eller mere. Til vinene med alder, så gælder lignende regler som ved Tawny portvin med alder. En kommission smager vinen og kan acceptere (eler afslå) at vinen har smagsprofil af vin vin med pågældende alder.
Specifikationer
| Fl. str | 50 cl |
|---|---|
| Økologisk | Nej |
| Druer | 100 % Verdelho |
| Alkoholprocent | 20 % |
| Vinhus | Henriques & Henriques |
| Vintype | Hedvin |
| Land | Portugal |
| Vinifikation | Druerne plukkes, kværnes og gæres under en proces, der sikre konstant berøring med drueskindet. Når mosten har gæret i et par dage, tilsættes brandy, der stopper gæringen. (100 l. brandy til 500 l. vin) Flere årgange blendes, vinen stilmæssigt minder om en vin der er lagret på fade i 15 år. |
| Område | Madeira |