Domaine de Cassiopée
2023 Hautes Cotes de Beaune, "Les Cotes Blanc"
Frankrig - Bourgogne
Intens og med er aromatisk hint af Sauvignon Blanc, selvom vinen er lavet af Chardonnay. Elegant, livlig og vellavet.
Produktinformation
Domaine de Cassiopée ligger i Maranges, en lille appellation i det sydlige Côte de Beaune i Bourgogne, Frankrig. Maranges har fornemme "naboer" såsom appellationerne Santanay, Chassagne-Montrachet og Saint-Aubin. Bourgogne strækker sig fra Chablis i nord til Beaujolais i syd. Sydøst for Chablis ligger Côte d'Or, der er opdelt i to dele: Côte de Nuits og Côte de Beaune og går man længere syd finder man Côte Chalonnais, Mâconnais og sidst Beaujolais.
Domaine Casiopée er et, i vinverdenen, spritnyt vinhus grundlagt i 2020, som Sigurd Müller Vinhandel har fået anbefalet af kultproducent Jean-Marc Roulot. De første vine fra domainet frigives i 2021 og anmeldere fra WineHog smagte fadprøver i forsommer 2021 med begejstring og store forventninger til det færdige produkt. Casiopée er resultatet af den drøm af Hugo og Talloulah Mathurin, der begge er uddannet ønolog og landbrugs-ingeniør, så deres vine er ikke kun fremelsket af passion, men også en dybere teknisk viden. Det lille domaine ejer 5,3 hektar vinmarker i Sampigny-lès-Marange i et sydlige Côte de Beaune. Ægteparrets markbesiddelser er yderst interessante og med meget gamle vinstokke, hvilket blandt andet betyder færre druer med mere kraft. Det drejer sig både om Pinot Noir, Aligoté og Chardonnay. For Mathurin-parret er det helt givet at alle vinmarker dyrkes økologisk og bæredygtigt
"Les Côtes" Blanc er lavet på Chardonnay-druer, hvoraf 2/3 kommer fra vinstokke der er plantet i 2017 på en jodbund af kalksten, mens resten kommer fra jordbund med et højere indhold af granit. De to parceller vender mod hinanden på den "kolde" Hautes Cotes de Beaune skråning.
Specifikationer
| Årgang | 2023 |
|---|---|
| Fl. str | 75 cl |
| Økologisk | Ja |
| Druer | 100% Chardonnay |
| Alkoholprocent | 12.5 % |
| Vinhus | Domaine de Cassiopée |
| Vintype | Hvidvin |
| Land | Frankrig |
| Vinifikation | 3 timers direkte presning. Naturlig gæring, både alkoholisk og malolaktisk, i gamle egetræsfade, Lagres i samme fade i 8 måneder. Ej filtreret. |
| Område | Bourgogne |
