Vincent Carême
2022 Clos de la Roche Vouvray
Frankrig - Loire
Imødekommende, rank og frisk hvidvin med en fin syre og rige noter af tropisk frugt og moden kvæde, der afslutter i en lang eftersmag.
Produktinformation
Loire-dalen og -floden strækker sig fra det inderste Frankrig for at munde ud ved Nantes på den franske Atlanterhavskyst. Loire kan opdeles i 4 naturlige områder: Det indre Loire, Touraine, Anjou og Muscadet. Hvert af disse områder er igen delt op i en række mindre appellationer med hver deres særpræg.
Domaine Vincent Carême blev grundlagt i 1999. Siden 2010 har domænet været økologisk certificeret og råder i dag over 22 hektar vinmarker i Vouvray. Vincent kommer fra en landbrugsfamilie med dybe rødder i Vouvray og allerede som 14-årig lavede han sin første vin sammen med sin bedstefar. Hans passion for fortsatte, og efter sine studier i ønologi samlede han praktisk erfaring fra blandt andet Champagne, Alsace og Sydafrika i en årrække inden han vendte tilbage til Vouvray. Vincents store passion er Chenin Blanc og laver både tør, sød og mousserende vin af druesorten. Han er af den overbevisning at kvaliteten af vinen skabes i vinmarken og bruger derfor meget energi på at passe vinstokkene. Ved sine af sit daglige virke i domænet underviser Vincent også i økologisk vinfremstilling. Han er gennem tiden blevet mentor for mange vinmagere i Loire-dalen, og står altid klar med en hjælpende hånd til nytilkomne. Han er en aktiv og værdsat ambassadør for Vouvray Wine Appellation med en ukuelig passion for sin druesort: Chenin Blanc.
Clos de la Roche Vouvray er lavet af druer fra en parcel af samme navn. Parcellen har en jordbund af kalk og ler og vinstokkene er plantet i 2010'erne. I det 16. århundrede fik denne parcel navnet “La Closerie de la Follière” og hørte under Saint-Gatien-katedralen i Tours. Senere blev den omdøbt til “Clos de l’Etoile” med henvisning til slottet med samme navn. På grund af en jordbund rig på kalksten fik den i det 20. århundrede tilnavnet “Clos de la Roche Vouvray”.
Specifikationer
| Årgang | 2022 |
|---|---|
| Fl. str | 75 cl |
| Økologisk | Ja |
| Druer | 100% Chenin Blanc |
| Alkoholprocent | 14 % |
| Vinhus | Vincent Carême |
| Vintype | Hvidvin |
| Land | Frankrig |
| Vinifikation | Lagret 9 måneder delvist i 400 liters egetræsfade (50%) og delvist i ståltanke (50%) 2 gram restsukker/liter. |
| Område | Loire |
